[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
اخلاق نشر::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..

جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای ماندگاری

فاطمه مرادی افراپلی، فاطمه شکی، محمودرضا حیدری، سید مهدی سید میرزایی، علی ماندگاری،
دوره 1، شماره 1 - ( 1-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: تولید گونه های فعال اکسیژن (ROS) و القای استرس اکسیداتیو مکانیسمهای اصلی ایجاد آسیب کبدی، توسط بسیاری از سموم کبدی است. تتراکلرید کربن یک حلال آلی است که به واسطه تولید گونه های فعال اکسیژن و القاء استرس اکسیداتیو بطور گسترده ای بعنوان یک مدل سمیت کبدی مورد استفاده قرار می­گیرد. گیاه علف هفت بند (Polygonum) متعلق به خانواده Polygonaceae  گونه اندمیک ایران بوده و در شمال و شمال شرقی ایران رویش دارد. این گیاه در مناطق شمالی کشور بخصوص در ناحیه ترکمن صحرا به صورت دم کرده جهت درمان کم خونی ، سنگ کلیه و اختلالات کبدی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به ویژگیهای فیتوشیمیاییP. hyrcanicum و نیز سابقه کاربرد سنتی آن در ایران، در این مطالعه اثرات محافظتی عصاره متانلی اندام هوایی گیاه بر سمیت کبدی ایجاد شده توسط تتراکلرید کربن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
روش‌ها: سرشاخه های گلدار گیاه Polygonum hyrcanicum  از منطقه ورسک استان مازندران جمع آوری شد. عصاره گیری از اندام هوایی خرد شده گیاه توسط حلال متانل به روش ماسراسیون در دمای اتاق انجام گرفت. موش های سوری نر در محدوده وزنی g 5 ± 23 بصورت خوراکی بمدت 7 روز با دوزهای مختلف عصاره متانلی علف هفت بند خزری ( دوزهای mg/kg  500 ، 750 و 1000)، ان-استیل سیستئین (  mg/kg 200  بعنوان کنترل مثبت) و آب (ml/kg 10 بعنوان گروه کنترل منفی) تیمار شدند. دو ساعت پس از دریافت آخرین تیمار، موشها تک دوز داخل صفاقی تتراکلرید کربن با دوز  ml/kg 5 /0 دریافت نمودند. بعد از 24 ساعت با رعایت اصول اخلاقی موشها کشته شدند و سطح آنزیم های کبدی در سرم و میزان لیپید پراکسیداسیون در بافت کبدی تعیین گردید.
یافته­‌ها: تجویز دوز ml/kg 5 /0 تتراکلرید کربن بصورت داخل صفاقی باعث افزایش معنی داری در میزان آنزیم های کبدی ALT و AST در پلاسما و میزان پراکسیداسیون لیپیدی در بافت کبدی گردید. تجویز عصاره متانلی گیاه هفت بند خزری در دوزهای مختلف mg/kg 500، 750 و 1000 موجب کاهش معنی داری درسطح آنزیم های کبدی و میزان پراکسیداسیون لیپیدی گردید.
نتیجه­‌گیری: نتایج این مطالعه برای اولین بار نشان داد که عصاره متانولی گیاه علف هفت بند خزری که بومی ایران می باشد دارای اثرات محافظ کبدی در مدل سمیت کبدی در موش بوده که این اثرات را عمدتأ از طریق مهار استرس اکسیداتیو در سلولهای کبدی در مقابل ترکیبات اکسیدانت اعمال می کند. به همین دلیل انجام مطالعات بیشتر بر روی فراکسیونهای مختلف عصاره تام جهت تعیین اجزاء مؤثر و مکانیسم های درگیر پیشنهاد می گردد.
 
سعیده ستایی مختاری، شهریار دبیری، محمودرضا حیدری، علی ماندگاری،
دوره 1، شماره 2 - ( 4-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: داروی آرسنیک تری اکساید(ATO)  در درمان سرطان خون از نوع Acute Promyelocytic Leukemia یاAPL مورد استفاده قرار می‌گیرد. سمیت کبدی یکی از عوارض مهم این دارو در بیماران گزارش شده است. بنابراین معرفی یک مدل مناسب حیوانی از این اثر سمی، می تواند در ارزیابی ترکیبات هپاتوپروتکتیو مفید باشد. از آنجائیکه در مطالعات حیوانی مختلف، دوزهای هپاتوتوکسیک مختلفی از آرسنیک گزارش شده بود، که اغلب تفاوتهای زیادی با هم دارند، در این مطالعه تصمیم به ایجاد یک مدل سمیت کبدی بر اساس پروتوکل رایج درمانی داروی ATO گرفته شد.
روش‌ها: بر اساس پروتوکل درمانی ATO در بیماران APL (mg/day 14/0 به مدت 21 روز) و فرمول تبدیل دوز بین انسان و حیوانات آزمایشگاهی که توسط FDA معرفی شده است، دوز kgmg/ 7/1 به عنوان دوز مورد استفاده انتخاب شد. برای دستیابی به بهترین مدت زمان تجویز ATO که بتواند بدون ایجاد مرگ و میر باعث سمیت کبدی گردد، ATO به مدت 10 روز و 21 روز بصورت تجویز داخل صفاقی به موشهای سوری نر تجویز گردید. در انتهای دوره های تیمار، حیوانات بیهوش شده و از آنها نمونه بافت کبد برداشته شد. پارامترهای استرس اکسیداتیو شامل فعالیت کاتالاز  و سوپر اکسید دیسموتاز و میزان لیپید پراکسیداسیون در هموژنه بافت کبدی و ظرفیت آنتی اکسیدانی تام در نمونه سرم سنجیده شد و آسیب کبدی با مطالعات هیستوپاتولوژی بافت کبدی تعیین گردید.
یافته‌­ها: نتایج هیستوپاتولوژی نشان دهنده وارد آمدن آسیب های جدی به بافت کبد در دوره 21 روزه تیمار با آرسنیک تری اکساید بود. آین آسیب با افزایش میزان پراکسیداسیون لیپیدی (0/05(p < ، افزایش آنزیم کاتالاز (0/05(p <  و سوپراکسید دیسموتاز (0/01(p <  در گروه تیمار 21 روزه با آرسنیک نسبت به گروه کنترل همراه بود.
نتیجه­‌گیری: سمیت کبدی ناشی از تیمار موشها با آرسنیک تری اکساید با دوز kgmg/ 7/1و بمدت 21 روز مشابه سمیت کبدی این دارو در انسان می­‌باشد.
 
 
محدثه محمدی ساردو، محمد نبیونی، باقر امیرحیدری، علی ماندگاری،
دوره 1، شماره 4 - ( 10-1396 )
چکیده

سد خونی-بیضوی یک فراساختار منحصر به فرد در بیضه پستانداران بالغ می باشد که با فراهم کردن یک ریز محیط مناسب باعث فرایند اسپرم زایی طبیعی می گردد. دانستن مکانیسم های مرتبط با عملکرد های سد خونی-بیضوی می تواند جهت معرفی اهداف جدید برای توسعه داروهای ضد بارداری در مردان مورد استفاده قرار گیرد. ضمنأ درک مکانیسم های مولکولی بعضی از مختل کنندگان سد خونی- بیضوی از قبیل کادمیوم و بیس فنولA، نه تنها روش هایی را برای مدیریت اختلالات تولید مثلی القاء شده توسط سموم فراهم می کند، بلکه کاندیداهای مولکولی جدیدی برای توسعه داروهای ضد بارداری معرفی می نماید. سد خونی- بیضوی از ساختارهای همزیست اتصالات محکم، تخصیص یافتگی های اکتوپلاسمیک قاعده ای، دسموزوم ها و اتصالات شکافدار بین سلول های سرتولی مجاور تشکیل می شود. برخی از پروتئین های اتصالی در سد خونی- بیضوی نقش ساختاری داشته و برخی دیگر دارای نقش تنظیمی می باشند. مطالعات نشان داده است که باروری در جنس نر می تواند توسط آلاینده های مختلفی آسیب ببیند. گزارش هایی در خصوص آسیب های تولید مثلی از قبیل کاهش تعداد اسپرم ها، کاهش کیفیت مایع منی، ناباروری، القاء سرطان و سایرآسیب های پاتولوژیکی در نتیجه تماس با آلاینده های محیطی متعدد در مردان وجود دارد. همچنین مشخص شده است که برخی از این ترکیبات (کادمیوم، بیس فنول A، فتالات ها، پرفلوئورواکتانوئیک اسید) اثرات خود را به وسیله هدف گیری کردن اتصالات در سد خونی- بیضوی اعمال می کنند. در این مقاله مروری یافته هایی درباره ساختار و عملکرد سد خونی- بیضوی و نیز آسیب های بیضوی القا شده توسط آلوده کنندگان محیطی در مردان از قبیل تخریب سد خونی- بیضوی به طور خلاصه ارائه می شود.

صفحه 1 از 1     

مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران Iranian Journal of Physiology and Pharmacology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 3858