[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
اخلاق نشر::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..

جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای جنیدی

کسری مختارپوریانی، مرتضی زنده دل، حسین جنیدی، پرویز شایان، وهاب باباپور، سیده ثنا رضوی فرد،
دوره 1، شماره 2 - ( 4-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: سیستم­های نیترارژیک و گاباارژیک در دستگاه اعصاب مرکزی اعمال مختلفی را انجام می­دهند. آزاد­سازی و تعدیل تعدادی از میانجی­های ­عصبی تحت تاثیر نیتریک اکساید است. مطالعه حاضر اثر تزریق داخل بطنی مغزی L-آرژینین بعنوان پیش ساز نیتریک اکساید بر بیان نسبی mRNA ژن­های گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز 1 و 2 (GAD1 و GAD2) درساقه مغز جوجه­های نوزاد را بررسی می­کند.
روش‌ها: 15 جوجه نوزاد نژاد لگهورن در سه گروه کنترل (بدون تزریق)، شَم (تزریق داخل بطنی مغزی رنگ اوانس­بلو  1%) و گروه تزریق داخل بطنی مغزی800 نانومول L-آرژینین دسته­بندی شدند (n = 5).
یافته­‌ها: تزریق داخل بطنی مغزی L-آرژینین کاهش معنی­‌داری در بیان نسبی mRNA ژن­های GAD1 و GAD2 ایجاد کرد. میزان بیان نسبیmRNA این دو ژن در گروه­های شم و کنترل مشابه بود و تفاوت معنی­داری نداشت .
نتیجه­‌گیری: از نتایج این تحقیق می­توان نتیجه گرفت که احتمالا تعدادی از رفتار­های فیزیولوژیک از جمله اخذ غذا ناشی از اثر نیتریک اکساید بر سیستم گابا در سطح مولکولی از طریق کاهش بیان نسبی mRNA ژن­های GAD1 و GAD2 انجام می­‌شود.
وحدانه محمدی پور، ساحل متقی، حسین جنیدی، سید منصور میر تاج الدینی،
دوره 2، شماره 3 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: بنزودیازپینها که از طریق کانال­های کلری گابا عمل میکنند، یکی از اصلی ترین دسته های داروهای هستند که در درمان اضطراب استفاده میشوند. به لیمو، گیاهی دارویی حاوی ترکیباتی از جمله فلاونوئیدها است که مشابه بنزودیازپین ها،  دارای میل ترکیبی به گیرنده های گابا هستند. در طب سنتی از گیاه به لیمو برای درمان اضطراب و بیخوابی استفاده شده است .در این مطالعه به بررسی اثر احتمالی ضد اضطرابی و خواب آور این گیاه پرداختیم.
روش ها: در این مطالعه موشها به گروههای 7 تا 8 تایی تقسیم شدند و عصاره های آبی و الکلی (mg/kg 100 و 10 ،1) گیاه به لیمو، آب مقطر و دیازپام (mg/kg 2) به روش داخل صفاقی به آنها تجویز شد. به منظور  بررسی اثرات ضد اضطرابی، بعد از 45 دقیقه، حیوانات با آزمون ماز بعلاوه ای شکل مرتفع (EPM) مورد سنجش قرار گرفتند. برای ارزیابی اثرات خواب آوری و آرام بخشی، از آزمون القاء خواب با کتامین استفاده شد و زمان شروع خواب و مدت زمان خواب ثبت گردید.
یافته­‌ها: نتایج ما نشان داد که عصاره آبی گیاه به لیمو ( mg/kg10) مدت زمان اقامت در بازوهای باز را افزایش و مدت زمان اقامت در بازوهای بسته را نسبت به گروه کنترل کاهش داد. عصاره آبی گیاه به لیمو با دوز  mg/kg 100 باعث کاهش شروع زمان خواب و طولانی تر شدن مدت زمان خواب در مقایسه با گروه کنترل شد. تمامی دوزهای عصاره الکلی زمان شروع خواب را کاهش و مدت زمان آن را افزایش دادند.
نتیجه‌­گیری: این مطالعه نشان می دهد که گیاه به لیمو در مدل حیوانی دارای اثر ضد اضطراب و خواب آور می باشد.
 
 

صفحه 1 از 1     

مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران Iranian Journal of Physiology and Pharmacology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 27 queries by YEKTAWEB 3897