[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
اخلاق نشر::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: راهنمای نگارش مقالات ::
 راهنمای نگارش مقالات
اهداف و چشم‌انداز مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران نشریه رسمی انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران است که حاصل پژوهش محققین را در حوزه‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی در زمینه‌های فیزیولوژی و فارماکولوژی و علوم مرتبط به چاپ می‌رساند. این مجله مقالات پژوهشی، مروری، گزارش فنی و گزارش کوتاه را می پذیرد. مقالات با دو نویسنده مسئول در حوزه‌های ذکر شده نیز قابل پذیرش می‌باشند. چاپ مقاله در این مجله به زبان فارسی همراه با خلاصه انگلیسی صورت می‌گیرد. هیأت سردبیری در پذیرش، ویرایش (با کسب اجازه از نویسندگان) و یا رد مقاله آزاد است.

 ارسال مقاله نویسندگان باید مقاله خود را به صورت الکترونیک در تارنمای مجله (http://phypha.ir/ijpp) بارگذاری کنند. به همراه ارسال مقاله اصلی، یک نامه‌ی درخواست چاپ مقاله (Cover letter) امضاء شده و یک فرم اظهار‌نامه‌ی امضاء شده توسط تمامی نویسندگان (قابل دستیابی از تارنمای مجله) برای هر مقاله باید تهیه و ارسال شود. زبان مقاله فارسی است و باید سلیس، روان و پیراسته از غلط‌های دستوری و املایی باشد و از آوردن اصطلاحات خارجی که معادل‌های دقیق و پذیرفته شده در زبان فارسی دارند، خودداری گردد. چنانچه خلاصه مقاله قبلا در مجموعه خلاصه مقالات یک همایش یا سمینار به چاپ رسیده باشد، مانعی برای ارسال به این مجله نخواهد بود.
  • نسخه اصلی(manuscript)  مقالات با استفاده از نرم‌افزارMs-Word  نوشته شده، نوع و اندازه حروف برای زبان فارسی میترا شماره 13 و برای زبان لاتینTimes New Roman  شماره 11 باشد. لازم است متن مقاله با فرمتdoc/docx  و به صورتSingle space  و با حاشیه‌های مشخص از اطراف تایپ شده باشند. عکس‌ها در یک فایل ورد یا با فرمتJPEG   یاGIF  با وضوح مناسب باشند.
  • مقاله نباید قبلاً در سایر نشریات به چاپ رسیده یا همزمان برای مجلات دیگر ارسال شده باشد و لازم است نویسندگان مقاله در نامه درخواست چاپ، این مورد را درج نمایند.

لازم است فرم تعهد را از اینجا دانلود و تکمیل نموده و به همراه نامه درخواست چاپ به سایت مجله ارسال نمایید.
     • مجله آماده دریافت و بررسی مقالات مروری نیز می‌باشد. مقالات مروری از نویسندگانی پذیرفته می‌شود که در زمینه مقاله ارسالی، حداقل دو مقاله اصیل در مجلات معتبر چاپ کرده باشند.
  •مقالات باید حاوی بخش‌های مجزای زیر باشد: عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری، ملاحظات مالی، تعارض در منافع، سهم نویسندگان، فهرست منابع، عنوان، چکیده‌ی انگلیسی و کلمات کلیدی انگلیسی. مقاله‌ی پژوهشی نباید بیشتر از 3500 واژه داشته باشد (شامل متن، منابع، شکل و جدول). گزارش کوتاه بهتر است بیش از 2500 واژه نباشد و حداکثر واژهای مقالات مروری بیشتر از 4000 نباشد.
  صفحه‌ی اول صفحه‌ی عنوان باید شامل عنوان مقاله (حداکثر 100 حرف)، نام و نام‌خانوادگی کامل و وابستگی دانشگاهی نویسندگان و نشانی دقیق پستی، آدرس الکترونیک، تلفن و نمابر نویسنده‌ی مسؤول باشد. عنوان کوتاه (Running title)  با حداکثر 40 حرف جهت تکرار در بالای صفحات مقاله قید شود.
  •صفحه‌ی دوم صفحه‌ی چکیده فارسی به‌طور ساختار یافته شامل قسمت‌‌های زمینه و هدف، روش‌ها، یافته‌ها، نتیجه‌گیری و واژه های کلیدی (بین 3 تا 5 کلمه) تا حداکثر300 کلمه تنظیم شود. نویسندگان باید توجه کنند که چکیده مطابق با محتوای اصلی مقاله باشد.  واژه‌های کلیدی باید به ترتیب حروف الفبای فارسی نوشته شوند.
  •صفحه‌ی سوم صفحه‌ی چکیده انگلیسی شامل عنوان انگلیسی، نام و نام‌خانوادگی نویسندگان ، وابستگی دانشگاهی نویسندگان، چکیده انگلیسی مقاله با حـداکثر 300 کلمه شامل قسمت‌های  Background and aim, Methods, Results, Conclusion و نشانی دقیق پستی، آدرس الکترونیک، تلفن و نمابر نویسنده‌ی مسؤول باشد. واژه‌های کلیدی (Keywords) باید بین 3 تا 5 کلمه باشند و به ترتیب حروف الفبای انگلیسی نوشته شده و با حرف بزرگ شروع شوند. اطلاعات ارائه شده در این صفحه باید مطابق با اطلاعات صفحه چکیده فارسی باشد.
 
تبصره مقالات مروری و گزارش کوتاه می‌توانند چکیده‌ی غیرساختار یافته‌ای شامل 300 کلمه داشته باشند.
  •مقدمه باید حاوی اهمیت موضوع و هدف پژوهش باشد. در این بخش نیازی به تفصیل موضوع پژوهش و یا ارائه داده‌ها و نتیجه‌گیری پژوهش نیست.
  روش کار باید حاوی روش دقیق پژوهش، مشاهده یا آزمایش باشد. اگر از وسیله‌ای استفاده شده است، لازم است نام و آدرس سازنده در پرانتز ذکر شود. اگر از روش مشخصی استفاده شده است، لازم است منبع مورد استفاده ذکر شود. در غیر این صورت لازم است روش اجرا به حدی به روشنی بیان شود که قابل تکرار توسط پژوهشگران دیگر باشد. اگر از دارویی استفاده شده است، نام ژنریک، میزان و روش استفاده باید ذکر شود. روش‌های آماری و نرم‌افزار استفاده شده برای تحلیل داده‌ها باید ذکر شوند.
   ملاحظات اخلاقی ملاحظات اخلاقی باید در قسمت روش کار آورده شود: 1) لطفاً مشخص کنید که رضایت آگاهانه از تمامی شرکت‌کنندگان در پژوهش و یا در صورتی که شرکت‌کنندگان کودک هستند از والدین یا سرپرست قانونی آن‌ها گرفته شده است .نام مؤسسه‌ای که پژوهش را به لحاظ اخلاقی تصویب کرده است آورده شود؛ 2) در متن مشخص نمایید که برای حفظ و نگهداری از حیوانات آزمایشگاهی از راهنماهای مؤسسه ملی سلامت و یا راهنماهای مؤسسه خودتان استفاده کرده‌اید. توجه کنید که ارائه مجوز از کمیته‌ی اخلاق زیستی برای کارآزمایی‌های بالینی یا مطالعات مشابه ضروری است.
  • یافته‌ها باید در قالب متن، جداول، نمودارها و عکس‌ها به روشنی بیان شود. لازم نیست همه‌ی یافته‌ها در قالب متن آورده شوند. به جای آن می‌توان به جدول مربوط ارجاع داد. مقالات طولانی ممکن است نیاز به زیربخش‌هایی داشته باشد (به خصوص در بخش یافته‌ها و نتیجه‌گیری) تا متن را واضح‌تر نماید. از ارسال عکس‌ها و نمودارهای سه بعدی اجتناب گردد. 
 
بحث باید حاوی یافته‌های جدید و مهم تحقیق و مقایسه آن‌ها با نتایج پژوهش‌های مرتبط دیگر و دلایل مشابهت و یا اختلاف در نتایج باشد. از تکرار بخش یافته‌ها در این بخش خودداری گردد. محدودیت‌های مطالعه و میزان تعمیم‌پذیر بودن آن باید مورد توجه قرار گیرد.
  نتیجه‌گیری باید حاوی جنبه‌های مهم و جدید پژوهش و نتیجه‌گیری حاصل از آن باشد. پیشنهاداتی جهت انجام مطالعات بعدی در این بخش قابل طرح است.
  •سپاسگزاری در این بخش می‌توان از افراد و یا سازمان‌های همکار در پژوهش که در معیار نویسنده‌ی مقاله قرار نمی‌گیرند قدردانی کرد. این موضوع شامل همه‌ی افرادی است که هرگونه کمک فنی و یا مشارکت در نوشتن متن مقاله داشته‌اند و یا مدیر گروهی که پشتیبانی عمومی داشته است. پشتیبانی مالی، مواد و وسایل نیز باید ذکر شوند.
ملاحظات مالی در صورت پشتیبانی مالی از پژوهش لازم است نام مؤسسه و یا سازمان پشتیبانی‌کننده و شماره‌ی طرح در این قسمت آورده شود.
تعارض در منافع نویسندگان باید هرگونه ارتباط مالی یا شخصی (رابطه شغلی، مشاوره، داشتن سهام، مالکیت و ...) با سازمانها یا شرکت‌ها که موجب شود نتایج این مطالعه به جهت خاصی تمایل داشته باشد را برملا نمایند. در صورت عدم وجود تعارض در منافع لازم است متن زیر در این قسمت نوشته شود: "نویسندگان این مقاله تعارض در منافع ندارند".
سهم نویسندگان لازم است سهم هر کدام از نویسندگان در انجام مطالعه و نگارش مقاله در این قسمت ذکر گردد. به عنوان مثال می توان از الگوی زیر استفاده نمود: ا.ب.: ایده، طراحی و و نظارت بر حسن اجرای مطالعه؛ ز.ح.: انجام مطالعه؛ ج.د.: نگارش مقاله؛ ه.و.: آنالیز آماری.
جداول، نمودارها و اشکال در مجموع نباید بیش از 6 عدد باشند. جداول و نمودارها را به شکل عکس ارسال نکنید. عنوان جدول بالای آن قرار گیرد و هرگونه توضیحی در پایین جدول بیاید. شکل‌ها و نمودارها باید از کیفیت بالای برخوردار باشند. عناوین اشکال و نمودارها زیر آن‌ها قرار می‌گیرد. داده‌ها نباید همزمان در متن، جدول و شکل بیایند. اعداد و نوشته‌های داخل جدول و نمودار به فارسی باشد. نمودارها به شکل طرح دار ارائه شوند تا در چاپ سیاه و سفید گروه‌ها قابل تفکیک باشند.
 • منابع باید برای هر مقاله‌ی ارسال شده منابع به روز ارائه شوند. مسؤولیت صحت منابع با نویسندگان مقاله است. برای کاهش خطا، بهتر است نویسندگان، خوانندگان را به متون اصلی ارجاع دهند. منابع بر اساس ترتیب استفاده در متن شماره‌گذاری شوند و در انتها به ترتیب شماره‌های ذکر شده در متن فهرست شوند. در متن فقط شماره منابع در داخل قلاب ]عدد به فارسی[ ذکر گردد. در صورت ذکر بیش از یک منبع اعداد با ویرگول از یکدیگر جدا شوند و در صورت پشت سر هم بودن منابع، منبع اول و آخر ذکر شده و با خط فاصله از یکدیگر جدا شوند. حداکثر تعداد منابع برای مقالات مروری 30 ، مقالات پژوهشی 20، مقالات گزارش فنی 15 و گزارش کوتاه 10 می‌باشد. تمامی منابع شامل منابع فارسی زبان نیز در فهرست منابع، به انگلیسی نوشته شوند. نام تمامی نویسندگان مقاله را در منابع درج نمایید و از عبارت “et al.”  استفاده نکنید. نحوه نگارش انواع منابع اعم از مقاله یا کتاب به شرح ذیل است:
مقاله
نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان را آورده و سپس عنوان مقاله،‌ آنگاه عناوین خلاصه شده مجله (بر اساس فرمت Pubmed) بصورت پررنگ (Bold)  و ایتالیک، شماره مجله، سال انتشار و صفحات اول و آخر آورده شود. توجه خاص به نقطه‌گذاری و ویرگول در نوشتن مراجع ضروری است.
نمونه مقاله:
Imanshahidi M, Hosseinzadeh H, The pharmacological effects of Salvia species on the central nervous system. Phytother Res 20 (2006) 427-437
نمونه مقاله منتشر نشده:
Perry NS, Bollen C, Perry EK, Ballard C, Salvia for dementia therapy: review of pharmacological activity and pilot tolerability clinical trial. Pharmacol Biochem Behav  (2003) in press
کتاب
نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان و سپس عنوان کتاب، شماره چاپ، شهر چاپ کتاب، ناشر، سال انتشار و شماره صفحات.
نمونه:
Kates M, Techniques of lipidology. 2nd ed. New York: Elsevier, 1992: 172-175
فصلی از یک کتاب
نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان فصل کتاب، عنوان فصل کتاب، نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان کتاب و سپس عنوان کتاب، شماره چاپ، شهر چاپ کتاب، ناشر، سال انتشار و شماره صفحات.
نمونه:
Phillips SJ, Whisnant JP, Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, eds, Hypertension: pathophysiology, diagnosis and management. 2nd ed. New York: Raven Press, 1995: 465-478
مقاله‌ی ارائه شده در همایش
نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان، عنوان خلاصه مقاله، عنوان همایش، سال و محل (شهر و کشور) برگزاری همایش.
نمونه:
Assaran M, Danaie M, Sheibani V, Rayegan P, Nematollahi-Mahani N, The effect of morphine consumption by mother on brain development of rat offspring during lactation period. Second FAONS Symposium and third Iranian Neuroscience Congress, 2004 May 16-19, Tehran, Iran.

 
موضوعات نقل شده از اینترنت
Author(s), Title. [cited 2001 Mar 8]. Available from: http://....
نمونه:
Morse SS, Factors in the emergence of infectious diseases [cited 1996 Jun 5]. Available from: http://www.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htm
پایان‌نامه
نام اصلی (خانوادگی) و ابتدای نام (کوچک) تمام نویسندگان پایان نامه، عنوان پایان نامه، نام دانشکده یا موسسه محل اجرای پایان نامه، نام دانشگاه، سال انتشار.
نمونه:
Mohammadi BA. Influence of oxidative stress on aryl hydrocarbon receptor signaling [dissertation]. Institute of Environmental Medicine, Karolinska Univ., 2013
توجه: اگر مقاله‌، کتاب یا پایان نامه‌ای به زبان دیگری غیر از انگلیسی نگاشته شده است، لازم است زبان اصلی مقاله در انتها در داخل قلاب بیاید.
نمونه‌ای از یک مقاله فارسی:
Nedjat S, Majdzadeh R, Rashidian A, Admission of medical students from bachelor’s degree: why? Hakim Res J 10 (2007) 1-7 [in Persian]
نمونه‌ای از یک کتاب که به فارسی ترجمه شده است و از نسخه فارسی آن در مقاله استفاده شده است:
Bagherloo S, End of Traditional Marketing Area [Translation]. Zimen S, ed. 2nd ed. Tehran: Mobaleghan Publication, 2004: 49-50 [in Persian]
غلط‌ گیری قبل از چاپ مقاله، یک فایل الکترونیک به نویسنده‌ی مسؤول ارسال می‌شود تا اشتباهات احتمالی را اصلاح نماید. اصلاحات بایستی به روشنی در متن مشخص شده و در اسرع وقت به دفتر مجله فرستاده شوند.
اختصارات و نشانه‌ها فقط از اختصارات قراردادی استاندارد استفاده کنید. از نوشتن کلمات اختصاری در عنوان و چکیده خودداری نمایید. اصطلاح کامل اختصارات استفاده شده در اولین بار استفاده در متن باید آورده شود، مگر این که یک استاندارد اندازه‌گیری باشد.
 • تعارض در منافع نویسندگان باید هرگونه کمک مالی دریافتی و تعارض در منافع احتمالی را گزارش کنند. گزارش تعارض در منافع موجب رد مقاله نمی‌شود، ولی باید اعلام شود.
هزینه‌ی چاپ این مجله هیچ هزینه‌ای بابت چاپ مقاله دریافت نمی‌کند.
حقوق معنوی تمام محتوای مجله‌ی فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران تحت حقوق معنوی بین‌المللی قرار دارد. این مجله برای استفاده‌ی غیرتجاری است. کپی، توزیع، ارسال، نمایش یا چاپ محتوای مجله با کسب اجازه کتبی قابل انجام است.
فرایند داوری مقاله هر مقاله‌ توسط حداقل دو داور ناشناس که توسط هیأت تحریریه مجله مشخص می‌شوند مورد داوری قرار می‌گیرد. تصمیم مجله در پذیرش، رد و یا تغییر در مقاله در اسرع وقت به اطلاع نویسنده مسؤول رسانده می‌شود.
داوری سریع برای نویسندگانی که تمایل به تسریع فرایند داوری مقاله دارند یک فرایند "داوری سریع" در مجله پیش بینی شده است. در این روش با پرداخت حق الزحمه داوران، داوری در عرض حداکثر یک ماه انجام خواهد شد اما تضمین کننده پذیرش مقاله نیست. هزینه "داوری سریع" 300 هزار تومان می باشد که می بایست قبل از ارسال مقاله، به حساب مجله (شماره حساب 143373169بانک تجارت شعبه دانشگاه تربیت مدرس به نام انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران) واریز گردد و تصویر فیش بانکی به همراه فرم تعهد نامه برای مجله ارسال گردد.
.دور ریختن مدارک ارسال شده شش‌ماه بعد از چاپ مقاله، تمامی موارد ارسالی شامل متن مقاله، اشکال و غیره، دور ریخته می‌شوند.
نمونه مقاله چاپ شده در مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران

 “چک‌‌لیست نهایی
نویسندگان بایستی مطمئن شوند که قبل از ارسال مقاله به دفتر مجله موارد زیر را تهیه کرده‌اند:
  1.  نامه درخواست چاپ مقاله  که در آن اهمیت مطالعه قید شده باشد.
  2. فرم تعهد که توسط همه‌ی نویسندگان مقاله امضاء شده باشد.
  3. صفحه‌ی عنوان که شامل عنوان کامل، نام نویسنده یا نویسندگان، و وابستگی دانشگاهی آن‌ها همراه با آدرس الکترونیک، تلفن و نمابر نویسنده مسؤول باشد.
  4. چکیده ساختار یافته به زبان فارسی با حداکثر 300 کلمه (به جزء مقالات مروری و گزارش کوتاه که ممکن است چکیده غیرساختار یافته داشته باشند).
  5. چکیده ساختار یافته به زبان انگلیسی با حداکثر 300 کلمه که متن آن از نظر ساختار و محتوا با چکیده فارسی مطابقت کاملی داشته باشد.
  6. منابع که مطابق دستور نگارش منابع مجله تنظیم شده باشند.
  7. جداول، شکلها و عکس‌ها، که دارای عنوان و شماره بوده و هر کدام در یک فایل مجزا تهیه شده باشند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 6694 بار   |   دفعات چاپ: 864 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران Iranian Journal of Physiology and Pharmacology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 42 queries by YEKTAWEB 3855