:: آشنایی با انجمن اخبار سمینارها و کارگاهها جوایز کمیته ها کتابهای اعضا موزه انجمن آلبوم تصاویر مراکز مرتبط ::
بخش‌های اصلی
::
FAOPS 30th Anniversary eBook

phypha journal

phypha journal

خبرنامه
IMAGE
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
Physiology Report
AWT IMAGE
:: دکتر ناصر گیتی و تأسیس مؤسسه طب تجربی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۲۹ | 

AWT IMAGE

 

دکتر ناصر گیتی و تأسیس مؤسسه طب تجربی

دکتر ناصر گیتی در اول شهریور ماه سال 1293 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشودند. ایشان در گروه اولین دانشجویانی قرار داشتند که در اوایل تأسیس دانشگاه تهران در دانشکده پزشکی به تحصیل مشغول شدند و پس از طی دوره پزشکی به عنوان دستیار تحقیقاتی در گروه فیزیولوژی به همکاری خود با دانشگاه تهران ادامه دادند.
ایشان تحصیلات خود را در رشته فیزیولوژی در تهران، پاریس، نیویورک و مارسی ادامه داده و در سال 1324 خورشیدی موفق به دریافت درجه دکترا (.D.Sc) در زمینه فیزیولوژی بالینی از دانشگاه پنسیلوانیا شدند. ایشان برای اولین بار الکتروانسفالوگرافی را در ایران وارد پزشکی بالینی نموده و در تحقیق نیز از آن استفاده نمودند.
دکتر گیتی در سال 1346 مؤسسه طب تجربی را در دانشگاه تهران تأسیس نمودند. در سال 1338 بعد از مذاکره با سازمان بهداشت جهانی (WHO) تأسیس این مؤسسه مورد تأیید دانشگاه تهران قرار گرفت. پروفسور گیتی با توجه به تجربیات فراوان و نیز بازدیدهایی که از مؤسسات مشابه در پاریس، بروکسل، استکهلم، سن پطرزبورگ، نیویورک و مونترال داشتند پیشنهاد اولیه خود را در مورد طراحی این مؤسسه ارائه نمودند. سپس طراحی اولیه آن توسط مهندس هوشنگ سیحون که در آن زمان ریاست دانشکده هنر های زیبا را در دانشگاه تهران به عهده داشتند، صورت گرفت. بودجه نهایی ساخت این مؤسسه 36 میلیون ریال بود که از طریق دانشگاه تهران و وزارت برنامه و بودجه آن زمان تأمین گردید و مؤسسه به طور رسمی در سال 1346 آغاز به کار نمود. مؤسسه طب تجربی، جنب تالار ابن سینا در دانشکده پزشکی قرار دارد. این مؤسسه شامل سه طبقه و یک آمفی تئاتر می باشد که از پاییز سال 1384 به نام دکتر ناصر گیتی نام گذاری شده است. در طبقه اول این مؤسسه اتاق کار اساتید و بخش اداری، کافه تریا، کتابخانه و اتاق کنفرانس قرار دارد. طبقه دوم شامل شش آزمایشگاه برای انجام پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد. در طبقه سوم نیز آزمایشگاه آموزش عملی، انبار مواد شیمیایی و محل نگهداری و تکثیر حیوانات آزمایشگاهی قرار دارد. در کارنامه این مؤسسه حضور افراد برجسته ای همچون پروفسور فرانک مایکل (Frank Michal) از دانشگاه کمبریج در سال های 1975 تا 1978 میلادی به چشم می خورد. این مؤسسه هم اکنون محل استقرار دپارتمان فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.
قدم بعدی ایشان پس از تأسیس مؤسسه طب تجربی، ایجاد مجمعی برای دانشمندان ایرانی بود که به فیزیولوژی مدرن و فارماکولوژی علاقه مند بودند. انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران (ISPP) با 26 عضو در اردیبهشت سال 1347 تأسیس شد و اولین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی نیز در همان سال با 59 شرکت کننده و 21 سخنرانی، انجام شد. این کنگره هر 4 سال یکبار از بدو تأسیس برگزار گردید و از سال 1369 کنگره هر 2 سال یکبار توسط انجمن و به میزبانی یکی از دپارتمان های فیزیولوژی یا فارماکولوژی مستقر در یکی از دانشگاه های ایران، به نوبت برگزار شده است. این انجمن در سال های 1969 و 1971 میلادی به ترتیب عضو رسمی اتحادیه بین المللی فارماکولوژی (IUPHAR) و اتحادیه بین-المللی فیزیولوزی (IUPS) گردید.
در کارنامه پر افتخار پروفسور گیتی چندین مقاله (از جمله مقاله ای درمجله Nature) و کتاب ارزشمند به چشم می خورد. ایشان پس از 35 سال فعالیت علمی در سال 1353 خورشیدی از خدمت دانشگاهی بازنشسته و در بهار 1384 دیده از جهان فروبستند.

Img
Img
Img

شجره نامه فارماکولوژی به روایت دکتر گیتی. برگرفته شده از کتاب فارماکولوژی دکتر گیتی، چاپ سال 1342- انتشارات چهر

تاریخچه و مشخصات ساختمان مؤسسه طب تجربی

دکتر ناصر گیتی

Img

Img

 اولین مقاله چاب شده از یک دانشگاه ایرانی در مجله Nature در سال 1966 توسط دکتر ناصر گیتی و دکتر بیژن جهانگیری

مقاله در مورد زندگی علمی دکتر گیتی چاپ شده در مجله
 Acta Medical Iranica

دفعات مشاهده: 3491 بار   |   دفعات چاپ: 895 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 88 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 3877