:: آشنایی با انجمن اخبار سمینارها و کارگاهها جوایز کمیته ها کتابهای اعضا موزه انجمن آلبوم تصاویر مراکز مرتبط ::
بخش‌های اصلی
::
FAOPS 30th Anniversary eBook

phypha journal

phypha journal

خبرنامه
IMAGE
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
Physiology Report
AWT IMAGE
:: کشف هموگلوبین گلیکوزیله ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۲۸ | 

AWT IMAGE

کشف هموگلوبین گلیکوزیله توسط دکتر شیموئیل رهبر

هموگلوبین گلیکوزیله برای اولین بار در سال 1967 در گروه ایمنی شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران توسط دکتر شیموئیل رهبر شناخته شد. شیموئیل رهبر در 22 اردیبهشت 1308 خورشیدی (12 می 1929 میلادی) در شهر همدان به دنیا آمد. او دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه تهران به اتمام رساند و در سال 1963 موفق به اخذ دکترای تخصصی ایمونولوژی از دانشگاه تهران گردید.

طبق نوشته های دکتر رهبر، طی سال های 1962-1965 همزمان با تدریس ایمونولوژی به دانشجویان دکتری عمومی، در پروژه ای در رابطه با پروتئین های میلوما و ایمونوگلوبولین سبک زنجیره همکاری می کرد، در عین حال علاقمند به تحقیق راجع به ساختار پروتئین ها بود، به ویژه راجع به ساختار هموگلوبین که به تازگی نوع جدیدی از آن به نام هموگلوبین داسی شکل، کشف شده بود.

این علاقمندی به هموگلوبین منجر به تغییر زمینه تحقیقات دکتر رهبر از ایمونوگلوبولین ها به هموگلوبین شد. او تحقیقاتش را جهت یافتن هموگلوبین غیرطبیعی در ایران آغاز کرد، سرزمینی که وجود تنوع قومی و نژادی در آن او را به ادامه تحقیقاتش امیدوار می کرد.او برای انجام آزمایش ها، نمونه های خونی را که از بیمارستان آموزشی تهیه می شد را روی ژل سلولز استات، الکتروفورز می کرد و تفاوت های جدا شدن باندهای روی ژل را بررسی کرده و آنها را طبقه بندی می کرد، تا اینکه با یک الگوی متفاوت از باندهای جدا شده از یک نمونه خون مواجه شد که در آن یک جزء از هموگلوبین، سریعتر از بقیه حرکت کرده و در سمت کاتد دستگاه الکتروفورز، دقیقا در جایگاهی جلوی هموگلوبین A اما نه به صورت یک باند مجزا، قرار گرفته است. دلیل این پدیده تا سال 1967 برای او نامشخص ماند تا اینکه نمونه خونی از یک بیمار دیابتیک به نام زبیده خاتون که از بیمارستان وزیری تهیه شده بود، را مورد آزمایش قرار داد و دقیقا همان الگویی را مشاهده کرد که هموگلوبین غیرطبیعی ناشناخته نشان می داد. بنابراین دکتر رهبر ادامه تحقیقاتش را روی بررسی نمونه های خونی بیماران دیابتیک متمرکز نمود و نمونه های خونی 47 بیمار را بررسی کرد که همگی یک جزء سریع الحرکت داشتند. گزارش کشف جزء دیابتیک هموگلوبین در مجله Clin.Chim.Acta درسال 1968 با عنوان An abnormal hemoglobin in red cells of diabetics منشر شد. دکتر رهبر برای ادامه تحقیقات در سال 1968 به کالج پزشکی آلبرت انیشتین واقع در نیویورک رفت و با مطالعه 92 نمونه خونی بیماران دیابتیک، وجود جزء سریع الحرکت دیابتیک را دوباره به تـأیید رساند. به زودی مشخص شد که این جزء سریع الحرکت در افراد سالم نیز وجود دارد و در حقیقت همان HbA1c است که در افراد سالم 4-1% هموگلوبین را تشکیل می دهد، اما در افراد دیابتیک به دو تا سه برابر افزایش می یابد. کشف هموگلوبین گلیکوزیله HbA1c، از آن جهت حائز اهمیت است که اولین گزارش از گلیکوزیله شدن پروتئین ها به صورت in vivo می باشد و بیان می کند که گلیکوزیله شدن می تواند به صورت غیر آنزیمی، تحت شرایط فیزیولوزیک انجام شود. از طرفی شیوع بیماری دیابت که بیماری هزینه برداری است، به طور سالیانه در حال افزلیش است و پیش بینی می شود تا سال 2025 بالغ بر 300 میلیون نفر به دیابت مبتلا شوند، بررسی میزان HbA1c، جهت غربالگری دیابت و یا بروز تحمل به گلوکز در بیماران تحت درمان جهت بررسی روند پیشرفت بیماری و ارزیابی کیفیت درمان، به یک آزمایش کاربردی در طب بالینی تبدیل شده است. دکتر رهبر علاوه بر هموگلوبین گلیکوزیله، هموگلئبین های غیر طبیعی دیگری نیز کشف کردند که به نامهایی از قبیل هموگلوبین همدان، هموگلوبین دانشگاه تهران، هموگلوبین ابن سینا و هموگلوبین آریا در نوشته های پزشکی به ثبت رسانده اند. ایشان در سال 1391 دیده از جهان فرو بستند.    

Img نمای الکتروفورز هموگلوبین در یک فرد دیابتیک در مقایسه با فرد سالم. این الکتروفورز، اولین گزارش وجود هموگلوبین غیرطبیعی در بیماران دیابتیک است که در سال 1968 در مجله Clin.Chim.Acta توسط دکتر رهبر به چاپ رسیده است.
Img الکتروفورز هموگلوبین فرد دیابتیک و فرد سالم. این اولین نمای الکتروفورزی است که نشان داد هموگلوبین غیرطبیعی بیماران دیابتی، گلیکوزیله است. این یافته در سال 1969 در مجله Biochemical and Biophysical Research Communications به چاپ رسیده است.
Img اصل مقاله دکتر رهبر در مورد هموگلوبین غیرطبیعی در دیابت
Img مقاله دکتر رهبر و همکاران که منجر به کشف HbA1c شد
Img مقاله مروری دکتر رهبر که قبل از درگذشت ایشان در مورد تاریخچه کشف هموگلوبین گلیکوزیله منتشر شده است.
کلیدواژه ها: کشف هموگلوبین گلیکوزیله | شیموئیل رهبر |
دفعات مشاهده: 5529 بار   |   دفعات چاپ: 1343 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 100 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 3877