:: آشنایی با انجمن اخبار سمینارها و کارگاهها جوایز کمیته ها کتابهای اعضا موزه انجمن آلبوم تصاویر مراکز مرتبط ::
بخش‌های اصلی
::

phypha journal

phypha journal

خبرنامه
IMAGE
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
Physiology Report
AWT IMAGE
:: تاریخچه تجمع سنج نوری پلاکتی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۲۸ | 

AWT IMAGE

تاریخچه تجمع سنج نوری پلاکتی
در گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران دو دستگاه از اولین نمونه دستگاه های تجمع سنج نوری Optical Aggregometer وجود دارد که توسط دکتر فرانک مایکل Frank Michal در دهه شصت و هفتاد میلادی به ایران آورده شد. این دستگاه ها توسط گوستاو بورن Gustav Born و سپس توسط بورن و مایکل درانگلستان ساخته شد و از اولین دستگاههایی هستند که برای بررس تجمع پلاکتی در جهان ساخته شده اند. فرانک مایکل در دانشگاه کمبریج همکار گوستاو بورن بود و در دهه هفتاد میلادی به عنوان استاد پژوهشی فارماکولوژی به مؤسسه طب تجربی دانشگاه تهران پیوست.

گوستاو بورن در 29 جولای 1921 در آلمان متولد شد. پدرش ماکس بورن (برنده جایزه نوبل فیزیک سال 1954) و مادرش هدوینگ مارتا ارنبرگ بودند. بر اساس گفته های گوستاو بورن، در سال 1946، پس از پایان جنگ جهانی دوم، به عنوان پزشک ارتش در محل خدمتش در ژاپن اشغالی، در حوالی شهر هیروشیما که تحت بمباران اتمی قرار گرفته بود، با مشاهده بیمارانی که از شدت خونریزی بر اثر کمبود پلاکت ناشی از تشعشعات رادیواکتیو، جان می سپردند، مجذوب نقش حیاتی پلاکت ها شد.
پس از پایان جنگ در سال 1956، با در کنار هم گذاشتن دو مسأله زیر، نظریه ای ارائه نمود که بر اساس آن، پدیده انعقاد (لخته شدن) از طریق ADP تولید شده از ATP که از پلاکت ها آزاد می شود، رخ می دهد.
1. 5- هیدروکسی تریپتامین (سروتونین) به صورت یونی به ATP متصل می شود.
2. اثر ADP بر لخته شدن پلاکت ها.

 این فرضیه که ADP در انعقاد و لخته شدن پلاکت ها نقش دارد به طور عملی و آزمایشگاهی در سال 1962 تأیید شد و در مقاله ای با عنوان  Aggregation of blood platelets by adenosine diphosphate and its reversalدر مجله Nature به چاپ رسید که تا قبل از سال 2013، 4079 بار به آن ارجاع شده است. آزمایشهای بالینی نیز، صحت این فرضیه را تأیید نمود.

بورن برای اندازه گیری میزان تجمع یافتن پلاکتها، دستگاهی به نام تجمع سنج نوری Optical Aggregometer را ساخت. در این دستگاه پرتوهای نور از میان پلاسمای حاوی پلاکتهای لخته نشده عبور داده می شوند در این حالت، چگالی نور دریافت شده کاهش می یابد، زیرا پلاکت ها، معلق بوده و نوری را که به آنها تابیده می شود را بر اساس تئوری کلاسیک پراکنش نور، متفرق می کنند. وقتی که به این مجموعه ADP اضافه شود، پلاکتها لخته شدن را القاء می کنند و چگالی نور دریافت شده افزایش می یابد.
افزایش نور عبوری، پارامتری مبنی بر آغاز پدیده انعقاد است و با میزان  ADP اضافه شده متناسب است.
دکتر فرانک مایکل (Frank Michal) همکار بورن و استاد دانشگاه کمبریج که طی سال های 1979- 1975 در مرکز تحقیقات طب تجربی دانشگاه تهران (گروه فارماکولوژی) به عنوان استاد فارماکولوژی مشغول به کار بود، دستگاه تجمع سنج نوری بورن Born Aggregometer را در سالهای اقامتش در کمبریج تکمیل نمود. نمونه ای از دستگاه تجمع سنج بورن و نمونه دیگری از دستگاه تکمیل شده توسط دکتر مایکل بورن Born-Michal Aggregometer در مرکز تحقیقات طب تجربی دانشگاه تهران موجود می باشد. این دستگاهها توسط دکتر مایکل در سال 1970 به تهران آورده شده اند. مهار انعقاد در واقع مهمترین کشفی بود که توسط تجمع سنج نوری انجام گرفت، تا مهارکننده های انعقاد پلاکتی در درمان ترومبوزهای شریانی و انفارکتوس های میوکارد به کار روند و منجر به نجات جان هزاران نفر در سراسر دنیا شوند.
دکتر فرانک مایکل هنگام ترک تهران تعداد زیادی از لام های هیستولوژی را در دانشگاه تهران باقی گذاشت. این لام ها به همراه نامه ای که در دوره پس از جنگ دوم جهانی نوشته شده است متعلق به گوستاو بورن بوده و مربوط به دوران پژوهش ایشان در ژاپن می باشد. نمونه هایی از این اسلایدها در موزه مجازی انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران وجود دارد.

Img

Img

Img

دستگاه تجمع سنج پلاکتی بورن Born، مدل MKIIIB، واقع در گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دستگاه تجمع سنج پلاکتی بورن- مایکلBorn/Michal، ساخت 1970 میلادی، واقع در گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نمونه ثبت انجام شده توسط تجمع سنج بورن-مایکل (اثر غلظت های مختلف ADP روی تجمع پلاکتی بررسی شده است)

Img

Img

Img

نامه مورخ 1946 به گوستاو بورن. این نامه زمانی نوشته شده است که گوستاو بورن در ژاپن به عنوان پزشک ارتش مشغول خدمت بوده و در آنجا با مشاهده خونریزیهای خودبخودی و ترومبوسایتوپنی، انگیزه تحقیق راجع به تجمع پلاکتی در او ایجاد شد.

اسلایدهای هیستولوژی باقی مانده از دورانی که گوستاو بورن، در ژاپن مشغول به پژوهش بود. به نظر می رسد در ان دوره انسفالیت ژاپنی بیماران زیادی را مبتلا کرده بود. در موزه مجازی دو نمونه از مخچه و مغز بیماران ژاپنی یافت می شود که مربوط به ماه جولای سال 1946 می باشد.

اسلایدهای هیستولوژی باقی مانده از دورانی که گوستاو بورن، در ژاپن مشغول به پژوهش بود. به نظر می رسد در ان دوره انسفالیت ژاپنی بیماران زیادی را مبتلا کرده بود. در موزه مجازی د و نمونه از مخچه و مغز بیماران ژاپنی یافت می شود که مربوط به ماه جولای سال 1946 می باشد.

دفعات مشاهده: 3398 بار   |   دفعات چاپ: 848 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 84 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3792