:: آشنایی با انجمن اخبار سمینارها و کارگاهها جوایز کمیته ها کتابهای اعضا موزه انجمن آلبوم تصاویر مراکز مرتبط ::
بخش‌های اصلی
::

phypha journal

phypha journal

خبرنامه
IMAGE
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
Physiology Report
AWT IMAGE
:: تاریخچه انجمن ::

تاریخچه انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران
     نیاز به تشکیل انجمن و داشتن تشکلی برای پیوند پژوهشگران و محققین فعال در زمینه های مربوط به فیزیولوژی و فارماکولوژی، سالها ذهن علاقمندان به این دو رشته را به خود مشغول داشته است. در سال 1345 فکر اولیه تشکیل انجمن مشترک فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران شکل گرفت. آقایان دکتر ناصر گیتی و دکتر ابراهیم نعمت اللهی پایه گذاران این انجمن، ضمن ارسال نامه به رئیس وقت دانشگاه تهران، فکر تشکیل انجمن را به اطلاع ایشان رسانده و موافقت ایشان را کسب کردند. سپس با دعوت از 25 نفر از اساتید رشته های اصلی و فرعی فیزیولوژی و فارماکولوژی دانشگاه های ایران، به عنوان اعضاء مؤسس انجمن، نخستین جلسه هیأت مؤسس را در اسفند 1346 با حضور 16 نفر از اساتید تشکیل دادند. بقیه افراد به علت اشتغالات دانشگاهی نتوانستند در جلسه مزبور حاضر شوند.
     در این جلسه، کمیته ای مرکب از 6 نفر ، برای تدوین اساسنامه انجمن انتخاب شدند و قرار شد که سایر اعضا ظرف مدت یکماه، نظرات خود را به کمیته تدوین اساسنامه ارسال دارند. اساسنامه ظرف چهار جلسه بحث و مشورت تهیه شد و در 11 اردیبهشت 1347 با 16 ماده و 11 تبصره به اتفاق آرا به تصویب هیأت مؤسس رسید.
     پس از تصویب اساسنامه، برای انتخاب هیأت مدیره طبق اساسنامه مصوبه، با ورقه، اخذ رأی به عمل آمد و آقایان دکتر گیتی، دکتر نعمت اللهی، دکتر دواچی، دکتر عطایی، دکتر اعتمادی، دکتر سامی راد و دکتر مستشفی به عنوان اولین هیأت مدیره انجمن انتخاب شدند. بدین ترتیب بنیان انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران، متکی به استقبال و علاقه وافر مؤسسین انجمن به پیشرفت این علوم در ایران، و آرزومند خدمت در راه دانش بشری، بنا نهاده شد. انجمن در کنار انجام یکسری فعالیتهای اجرایی از قبیل تهیه آرم، تدوین و تصویب آئین نامه عضویت در 5 ماده، افتتاح حساب جاری در بانک ملی ایران، تعیین محل استقرار دبیرخانه در مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه تهران، دریافت پروانه شهربانی، ثبت رسمی انجمن و تلاش برای عضویت در اتحادیه های بین المللی فیزیولوژی و فارماکولوژی، مبادرت به تشکیل کنگره ها و سخنرانی های ماهانه نمود. در اولین کنگره که در آبان 1348 در دانشگاه تهران برگزار شد، تعداد افراد شرکت کننده 59 نفر بود و 21 سخنرانی ارائه گردید. در کنگره دوم که درخرداد 1351 در دانشگاه تهران برگزار شد، تعداد شرکت کنندگان به 83 نفر و ارائه کنندگان سخنرانی به 27 نفر افزایش یافت. سخنرانی های ماهانه در سالهای 1350 (2 سخنرانی)، 1351 (6 سخنرانی)، 1352 (5 سخنرانی) برگزار گردید. متعاقباً سمپوزیوم بین المللی فیزیولوژی در آبان 1353 در دانشگاه تهران برگزار شد. فعالیتهای مربوط به این سمپوزیوم از خرداد 1351 آغاز و از 20 نفر ازمحققان و اساتید مشهور فیزیولوژی از کشورهای امریکایی و اروپایی برای سخنرانی دعوت بعمل آمد. هزینه مالی این سمپوزیوم به مبلغ یک میلیون ریال را دانشگاه تهران به عهده گرفت. از شروع تأسیس انجمن تاکنون شانزده کنگره توسط انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران برگزار شده است و اعضاء انجمن از 65 نفر (43 نفر تهران+ 22 نفر شهرستان ها) در پایان سال 1352 به حدود 460 نفر در پایان سال 1382 رسیده است و ظرف 30 سال فعالیت و تلاش همکاران ما در انجمن تعداد اعضا حدود هفت برابر افزایش یافته است. بعضی اساتید بلند مرتبه ای که در جوانی از اعضاء انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی بوده اند، هم اکنون در کنار ما هستند و افتخار داریم که همچنان در جمع اعضاء انجمن حضور دارند و از تجربیاتشان بهره مند می گردیم.
     با توجه به عناوین مورد بحث از کنگره اول تا کنون، پراکندگی موضوعات که در کنگره های نخستین بدلیل کم و محدود بودن تعداد اعضا، به چشم می خورد با گستردگی این علوم و یافتن روش های نو برای تحقیقات بیشتر و تخصصی شدن هر چه بیشتر موضوعات، به سمت کنگره شانزدهم جلسات سخنرانی به صورت دسته بندی و موضوعی مطرح شده اند و در ضمن افزایش تعداد شرکت کنندگان و ارائه دهندگان مقاله از نظر کیفی نیز پیشرفت فاحشی داشته است. حمد و سپاس خدای متعال را که هم اکنون انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی در جایگاه رفیعی از دیدگاه داخلی و بین المللی قرار گرفته و از انجمن های فعال و پر تلاش علمی محسوب می شود و با اعضاء پیوسته و وابسته خود یکی از بزرگترین انجمن های علمی موجود در کشور به شمار می رود.
     در پایان به تمامی محققین جوانی که به انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ملحق می شوند، توصیه می شود که با مراجعه به موزه انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی، با نمونه اسباب و ابزار تحقیقات در ابتدای تشکیل انجمن و فعالیت های افراد در طول دوران آشنا شوند و با عنایت به سرگذشت انجمن تاکنون، قدم های بزرگی در جهت اعتلای کیفی و کمی این انجمن علمی در آینده بردارند.

دفعات مشاهده: 5448 بار   |   دفعات چاپ: 1745 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 535 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3844