:: آشنایی با انجمن اخبار سمینارها و کارگاهها جوایز کمیته ها کتابهای اعضا موزه انجمن آلبوم تصاویر مراکز مرتبط ::
:: کتابهای تازه چپ شده اعضا: ::
فیزیولوژی حواس ویژه
مولف مترجم دکتر حمیرا حاتمی
ناشر انتشارات مرتضی دشت تاریخ انتشار 1395
نوبت چاپ اول تعداد صفحات 418
قیمت پشت جلد ارسال کننده admin
نوع جلد اندازه
کد DOI کد دیویی
کد ال سی فایل کتاب
توضیح

در کتاب حاضر، فیزیولوژی حواس ویژه یعنی سیستم بینایی، سیستم شنوایی - تعادل و سیستم بویایی- چشایی به طور کامل تشریح گردیده است. پنج فصل از هشت فصل کتاب، به سیستم بینایی اختصاص داده شده است و این موضوع به دلیل پیچیدگی مدارهای عصبی سیستم بینایی و اهمیت آن در زندگی بشر است. کتاب حاضر ترجمه هشت فصل مربوط به حواس ویژه از Principles of Neural Science، نوشته اریک کندل و همکاران می باشد. مطالب اضافه تری نیز جهت تفهیم بهتر موضوعات از سایر کتب و مقالات به ترجمه حاضر اضافه شده است.
در کتاب حاضر مکانیسم های سلولی- مولکولی درگیر در فیزیولوژی حواس ویژه با جزئیات کامل ارائه گردیده است. از طرفی مطالعات مربوط به آسیب های مغزی و تأثیر هر کدام در پردازش سیگنال های بینایی، شنوایی، بویایی و چشایی آورده شده است.
با خواندن این کتاب متوجه می شویم برای لذت بردن از یک منظره یا شنیدن موسیقی مورد نظرمان و یا خوردن غذای دلخواه مان، چه مجموعه عظیمی از سلول های حسی، گیرنده های غشایی، انواع مولکول های سیگنالینگ، مسیرهای عصبی آوران، مسیرهای عصبی وابران و بخش های ویژه ای از مغز درگیر هستند و با چه سرعت شگفت انگیزی احساس های ما به ادراک های منسجم تبدیل می شوند و پشت این ادراک های ساده چه سلسله مراحل پیچیده ای وجود دارد.


آیا نباید شکرگذار چنین خالق خلاق و مهربانی باشیم و سر تسلیم و سجده به درگاه او بگذاریم.

 

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِیهِ مِنْ رُوحِهِ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ قَلِیلًا مَا تَشْکُرُونَ (9) سوره سجده

سپس آن (نطفه بی‌جان) را نیکو بیاراست و از روح (قدسی الهی) خود در آن بدمید، و شما را دارای گوش و چشمها و قلبها (با حسّ و هوش) گردانید، باز بسیار اندک شکر و سپاسگزاری نعمتهای حق می‌کنید. (9)

دکتر حمیرا حاتمی  

برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى

Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 20 queries by YEKTAWEB 3877